Philips Light Tower Lofts
Zářící světla nad Eindhovenem
Původní sídlo firmy Philips Lighting je typická budova své doby, funkcionalistický betonový gigant, v samém centru města Eindhoven. Pro přeměnu tohoto objektu na bytový komplex s lofty byly osloveni architekti z nizozemské kanceláře diederendirrix. Díky eloxovaným profilům ve zlatém odstínu dostala budova zlatý lesk, díky čemuž se stala majestátním ohniskem čtvrti Emmasingel. Je to "vzkaz pro okolní betonová monstra", jak říká architekt Paul Diederen. A navíc, nová velká okna poskytují obyvatelům pocit luxusu a jedinečný výhled na město a okolí.
Na videu níže Vás architekt Paul Diederen vezme na virtuální prohlídku budovy, takže si toto specifické řešení můžete prohlédnout, jako byste tam byli. Pro optimální zážitek sledujte video pomocí VR náhlavní soupravy nebo použijte aplikaci YouTube v tabletu či telefonu. (https://youtu.be/uCN0Y3R1aVA)
Hodnota kvality
V roce 2015 byl shozen původní plášť budovy a o rok později byla budova přeměněna na nový bytový komplex s 616 loftovými a ateliérovými byty. "Vzhledem k centru znalostí a aktivit v Eindhovenu a okolí zde byla velká potřeba flexibilního a cenově dostupného bydlení pro zaměstnance," vysvětluje Lee Foolen z realitní kanceláře Foolen & Reijs Vastgoed. "Obecně platí, že se jedná o vysoce vzdělané lidi, kteří jsou spjati s městským životním stylem a pro které je velmi důležitá hodnota kvality. Díky luxusnímu vzhledu a vysoké úrovni jsme schopni jim nabídnout přesně to, co hledají."
Ještě před pár lety bylo okolí sídla Philips v srdci Eindhovenu místo, kterému bylo lepší se v noci raději vyhnout. Šedé budovy a opuštěná parkoviště dělala tuto čtvrť fádním a pochmurným místem. "Stručně řečeno, náš projekt by mohl této lokalitě konečně dodat život a jiskru," říká Paul Diederen z architektonické kanceláře diederendirrix. "V centru města je navíc obrovská poptávka po menších bytových jednotkách a tato budova takové možnosti poskytuje."
Vzhledem k centru znalostí a aktivit v Eindhovenu a okolí zde byla velká potřeba flexibilního a cenově dostupného bydlení pro zaměstnance.
Bezprostředně po ukončení studií architektury začal Lee Foolen pracovat jako nezávislý projektový vývojář. Prvních několik let strávil převážně přeměnou různých rezidenčních nemovitostí na apartmány a studentská ubytování. Již v roce 2004 provedl svoji první přeměnu kanceláří. V roce 2012 uskutečnil svůj první velký projekt - přestavbu 13.000 m2 kancelářských prostor na bydlení. Jeho společnost, jakožto nezávislý projektový vývojář nesoucí veškerá rizika (působící pod jmény Foolen & Reijs Vastgoed a City Pads), změnila k dnešnímu dni již více než 100.000 m2 kanceláří a v současné době má ve vývoji dalších 250.000 m2 s přibližně 4.000 rezidenčními nemovitostmi v Eindhovenu, Rotterdamu, Amsterdamu a Utrechtu.
Okolní prostředí
Jelikož je do asanací zapojena celá oblast, nejedná se pouze o bývalou centrálu Philips Lighting, která prochází inovací, ale o celou čtvrť Emmasingel, které je dána zcela nová dynamika. Zatímco ze strany ulice Mathildelaan vzniká komplex apartmánů a také zde přibude nová vysokopodlažní budova, z druhé strany budovy Philips Lighting byl vytvořen prostor pro park. "Tato přeměna by měla také něco přidat městu," objasňuje Diederen. "Budova doslova přinesla do okolí nový život tím, že zde poskytla prostor pro hotel, restaurace a také pro supermarket. To je přidaná hodnota pro město a kvalitu bydlení."
Díky této zlaté barvě budova zcela splývá se svým okolím. Malé rozdíly v barvě eloxovaných hliníkových oken skutečně dodávají fasádě život.
Ve slunečním světle nyní žije budova Philips Lighting v souladu se svým jménem ještě více. Zlatá okna s horizontálními liniemi totiž doslova přidala budově lesk. "Ve štěrku betonových obkladů na fasádě jsme našli jemné okrové odstíny. Ty jsou navíc umocněny okny a travertinovými deskami," říká o výběru barvy Diederen.
Paul Diederen (1959) vystudoval Fakultu architektury na Eindhoven University of Technology v roce 1986. Od roku 2005 spolupracuje s architektem Bertem Dirrixem pod názvem diederendirrix architecten. Architektonická kancelář z Eindhovenu stojí, mimo jiné, za rekonstrukcí továrny Nedinsco Venlo, přeměněnou objektu Witte Dame v Eindhovenu na polyfunkční dům a také navrhla budovu Musa v Rotterdamu. Kromě toho Diederen přednášel na Academies of Architecture v Rotterdamu, Tilburgu a Arnhemu a také na Eindhoven University of Technology. Byl poradcem kulturního fondu Stimuleringsfonds voor Architektura, je členem Commissie Welstand en Monumenten Rotterdam a supervizor ve společnosti De Erven Vleuterweide Utrecht. Od 1. června 2016 je Paul Diederen profesorem Transformačního designu na Architectural Urban Design & Engineering Fakulty architektury na Eindhoven University of Technology.
Dojmy z nových prostor
Plány budovy ve tvaru T odhalují dlouhé chodby s byty na obou stranách. "Budova je poměrně hluboká," vysvětluje Diederen. "Abychom měli k dispozici co nejvíce přirozeného světla, nahradili jsme plné fasádní dílce velkými 3,5 až 4 metry vysokými okny. To zaručuje v apartmánech dostatek světla. Ale je to také všechno o zkušenostech. Před tou obrovskou silou skla se totiž budete chvíli cítit téměř bezvýznamně. Tento pocit je navíc umocněn okny otvírajícími se ve svislém směru. Střešní byty mají na rozdíl od těch loftových také balkóny. Proto pro vytvoření pocitu venkovního prostředí i v loftových bytech se střední část oken posouvá plně do strany a spodní část pak slouží jako zábradlí."
Technologie používaná v námořním průmyslu
Architektonická kancelář nabídla firmě Reynaers Aluminium možnost dodávat tato speciální okna. Mark van Rosmalen, projekční konzultant firmy Reynaers: "Svisle posuvné okenní systémy (CP 130-EVS) s takovými rozměry se v bytové výstavbě běžně nepoužívají. Naše společnost s tím však má velké zkušenosti, protože tyto typy oken dodáváme na výletní lodě. Na žádost fasádní firmy a architekta jsme systém posuvných oken vyvinuli tak, aby splnil veškeré požadavky tohoto projektu. Posuvná okna byla umístěna horizontálně a vybavena jsou elektrickým ovládaním. Kombinace výšky budovy a rozměrů a hmotností oken nám určila dimenzi okenních profilů." Použity byly profily se stavební hloubkou 76 mm, které nabízejí vysokou odolnost proti zatížení větrem. Diederen: "Díky tomu vypadají okna robustně, a tím také velmi zajímavě. Při kolmém pohledu na fasádu působí okna hladce a uceleně. Pokud se ale na ni podíváte z rohu, zjistíte, že okna dávají fasádě mnohem větší hloubku."
Ambiciózní plán
Specializovaná fasádní firma Wijmoco vybavila okna elektrickými motory s ochranou prstů a senzory proti silnému větru a dešti, které okna automaticky uzavřou. "Okna s veškerým vybavením byla přímo v sídle Reynaers v Belgii testována na odolnost proti větru a vodě," říká Richard Wijkamp z firmy Wijmoco Geveltechniek, která se kromě technických problémů musela vypořádat také s velmi napjatým harmonogramem. "Fasáda musela být uzavřena za pouhé čtyři měsíce. Za tuto dobu jsme museli namontovat 543 svisle posuvných oken a více než 100 velkých shrnovacích oken. Díky přesně stanovenému časovému rozvrhu a intenzivní spolupráci a koordinaci s dodavatelem stavby, firmou Stam + De Koning, se nám podařilo plán splnit." Fasádní firmě se podařilo montáž ještě o něco zrychlit. "Okna byla do fasády usazena pomocí extra silného vakuového zdvihacího stroje, díky němuž nebylo nutné lešení."
Odkaz firmy Philips
Eindhoven se nachází v jižní části Nizozemska a stal se hlavním městem průmyslové revoluce. Díky působení a rozvoji firmy Philips dostal své přízvisko "City of Light" (Město světla). Velký počet budov, které jsou nyní součástí nizozemského národního dědictví, patřil továrně na žárovky. Vzhledem ke své poloze v centru města bylo mnoho z těchto budov zrekonstruováno a znovu využito. Např. v budově Witte Dame, která od roku 1931 sloužila jako výrobna rádiových přijímačů, dnes sídlí knihovna a Akademie designu a z budovy Lichttoren (1921), ve které se dříve testovaly žárovky, je nyní bytový komplex.
1. Okenní rám
2. Kolejnice s krytkou
3. Okenní křídlo
4. Kolejnice
5. Elektrický motor
6. Krycí profil pro větrání
7. Vnitřní výztuha
1. Okenní rám
2. Kolejnice s krytkou
3. Okenní křídlo
4. Kolejnice
5. Elektrický motor
6. Krycí profil pro větrání
7. Vnitřní výztuha
Použité systémy Reynaers
Involved stakeholders
Výrobce
- Wijmoco Geveltechniek
Fotograf
- Hennie Raaymakers
Ostatní zúčastněné strany
- Foolen & Reijs Vastgoed (Project developers)
- Stam + de Koning Bouw (General contractors)